Obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Królika. Dzień ten promuje ochronę oraz prawidłową opiekę nad uszakami. Wbrew pozorom to bardzo delikatne i wymagajace zwierzęta, a ograniczanie ich życia do spędzania czasu tylko w klatce, jest poważnym błędem właścicieli. Co powinieneś wiedzieć o królikach?
Króliki nie są gryzoniami, a zajęczakami z rodziny zajęcowatych.
Podstawą diety królików jest zielone sianko oraz zioła. Karma, warzywa, owoce, gałązki czy korzenie powinny stanowić jej dodatek.
Króliki najlepiej czują się minimum w parze. Przy czym proces zaprzyjaźniania uszaków możliwy jest po wykastrowaniu zwierzaków.
Sam zabieg kastracji pozwala na uniknięcie chorób narządów rodnych, wycisza króliczy popęd (a tym samym np. agresję, nerwowość, czy terytorializm, które są NAJCZĘSTSZYMI powodami porzucania uszaków), mocz i bobki są mniej wonne, a samce przestają “załatwiać się z pół obrotu”.
Zabieg nie zmieni charakteru królika, ale uspokoi go i pozwoli cieszyć się z życia na całego!
Króliki profilaktycznie szczepimy przeciwko chorobom cechującym się wysoką śmiertelnością. Są to myksomatoza, pomór oraz pomór typu II. Koniecznie zabezpiecz swojego pupila!
Przed przygarnięciem uszaka, upewnij się, że w Twojej okolicy znajduje się weterynarz, specjalizujący się w leczeniu królików, ze specjalizacją zwierząt egzotycznych. Nie każdy weterynarz będzie umiał poprawnie zdiagnozować królika, a przy np. zatkaniu, liczy się każda minuta!
Króliki z natury są strachliwe, nie lubią podnoszenia ani trzymania na rękach.
Króliki potrzebują przestrzeni oraz ruchu, przynajmniej przez 5h dziennie. Szczęśliwy królik, to brykający królik!
Klatka dla jednego królika powinna mieć MINIMUM 100/120cm długości. W niej powinny znaleźć się: kuweta wypełniona żwirkiem drzewnym, paśnik z siankiem, poidełko lub miseczka ceramiczna z wodą, a także miseczka na zioła. Zrezygnujmy z wapienek, kolb, kolorowych przysmaków i zbóż.
Warto rozważyć zamiast klatki, kojec lub wolny wybieg (przy odpowiednim zabezpieczeniu mieszkania)!
Nie kupuj, adoptuj! Nie kupuj królików w sklepach zoologicznych ani w niepewnych hodowlach. Wybierz schronisko lub królicze fundacje, gdzie króliki są już zaszczepione i wykastrowane! Gotowe, by rozpocząć życie w nowych domach.
Zobaczcie nasze maluchy! Niedługo będą gotowe do adopcji, chętnych zapraszamy do kontaktu na biuro@schronisko.com.
Przesyłamy też dużo miłości naszym ostatnim adopciakom! Jurce, Śnieżce, Furii, Plamce, Marmurkowi, Roszpunce i Eustachemu, mamy nadzieję, że dostaniecie dzisiaj dużo smaczków.