Poznań dla zwierząt

Czipowanie psów i kotów

Czipowanie (elektroniczne oznakowanie zwierzęcia poprzez wszczepienie pod skórę miniaturowego mikroczipa) jest zabiegiem praktycznie bezbolesnym. Czipy (transpondery) mają wielkość zbliżoną do ziarenka ryżu. Pozwalają na trwałą identyfikację zwierzęcia dzięki zapisanemu 15-cyfrowemu, unikalnemu na całym świecie numerowi mikroprocesora, który można łatwo odczytać przy pomocy elektronicznego czytnika. Wszystkie nabywane w ramach miejskiej akcji mikroczipy maja niezbędne atesty weterynaryjne i są zgodne z międzynarodową normą ISO 11784.

Finansowana przez Miasto Poznań akcja elektronicznego znakowania psów należących do osób mieszkających w Poznaniu prowadzona jest od 2009 r. Od 2019 r. mogą z niej korzystać również właściciele kotów. W ramach akcji dane właścicieli zaczipowanych zwierząt trafiają do Miejskiego rejestru psów i kotów. Na koniec 2021 r. w Rejestrze było ponad 50 000 aktywnych rekordów psów i kotów.

Lista gabinetów czipujących psy i koty na terenie Poznania w ramach miejskiej akcji

Miejski rejestr psów i kotów

Miejski rejestr psów i kotów Miasta Poznania prowadzony jest w ramach Międzynarodowej Bazy Danych Safe Animal, na podstawie umowy zawartej przez Miasto z firmą Geulincx Poland Sp. z o.o. Rejestr jest częścią międzynarodowej bazy danych prowadzonej przez Europetnet (European Pet Network). Europetnet powstał w 1997 r. w Brukseli i zrzesza najważniejsze bazy danych z terenu Europy. Założeniem tej organizacji jest ujednolicenie elektronicznego znakowania zwierząt, polegające na umieszczeniu zbiorów z poszczególnych krajów w jednej i ogólnodostępnej bazie danych.

Pozwala to na odnalezienie danych zaczipowanego zwierzęcia w dowolnym kraju. Lekarze weterynarii doskonale wiedzą o ewidencji Europetnet i tu w pierwszej kolejności poszukują danych zaginionych zwierząt. W bazie Europetnet znajdują się dziesiątki milionów danych zwierząt poddanych elektronicznej identyfikacji. Z Safe-Animal współpracuje wiele miast i gmin z terenu naszego kraju. Dzięki popularności tej bazy danych można w krótkim czasie odszukać swojego psa lub kota, bez względu na to, gdzie na terenie kraju zaginął, uciekł bądź został znaleziony. Wystarczy, że zwierzę trafi do schroniska dla zwierząt, straży gminnej lub lekarza weterynarii.

Lista gabinetów czipujących psy i koty na terenie Poznania w ramach miejskiej akcji

Tutaj można pobrać: Wzór wniosku o zaczipowanie psa lub kota. Wniosek wypełnia się na miejscu w gabinecie lekarza weterynarii.

Czip pozwala zaginionemu zwierzęciu szybciej wrócić do właściciela. Każdego psa i kota trafiającego do schroniska sprawdzamy pod kątem posiadania czipa. Jeśli zwierzę ma czip, kontaktujemy się z właścicielem, by je odebrał. Dzięki temu wiele zwierząt w krótkim czasie wraca do swoich domów, co chroni je i ich właścicieli przed zbędnym stresem. Obserwujemy to niemal codziennie w poznańskim schronisku.

Wszystkie psy i koty w schronisku są czipowane. Po adopcji rejestrujemy je w bazie Safe-Animal z danymi nowego właściciela.

Tutaj możesz pobrać:
Wniosek o przerejestrowanie psa lub kota z powodu zmiany miejsca zamieszkania
Wniosek o przerejestrowanie psa lub kota z powodu zmiany właściciela zwierzęcia
Wniosek o wyrejestrowanie psa lub kota z powodu jego śmierci lub zaginięcia

Wypełniony wniosek wyślij na adres:
Usługi Komunalne
ul. Słowackiego 43a
60-521 Poznań

lub adres naszej skrytki podawczej na ePUAP: /UK_Poznan/SkrytkaESP

Sterylizacja kotów wolno żyjących

W ramach realizacji Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu w 2024 r. rozpoczęliśmy akcję sterylizacji i kastracji wolno żyjących kotów z terenów administracyjnych miasta Poznania.

Osoby zainteresowane włączeniem się do tegorocznej akcji prosimy o kontakt ze współpracującymi z Miastem organizacjami społecznym, które zlecają bezpośrednio zabiegi kotów, na podstawie wystawianych przez Miasto upoważnień.

Poniżej lista kontaktowa do współpracujących z Miastem organizacji:

  • Fundacja „Kłębek”, ul. Naramowicka 31b/5 w Poznaniu,
    telefon kontaktowy: 601 081 188
  • Fundacja ANIMAL SECURITY, ul. Hetmańska 54/105 w Poznaniu,
    telefon kontaktowy: 608 594 121
  • Fundacja ANIMALIA, ul. Polanka 35/11 w Poznaniu,
    telefon kontaktowy: 507 335 840
  • Fundacja KOCI PAZUR, ul. Grochowska 49A w Poznaniu,
    telefon kontaktowy: 501 280 282
  • Fundacja AGAPEANIMALI, ul. Heweliusza w Poznaniu,
    telefon kontaktowy: 664 116 767
  • Ogólnopolska Fundacja Nasze ZOO, ul. Kopanina 54/56 w Poznaniu,
    telefon kontaktowy:

Współpracujemy z następującymi zakładami weterynaryjnymi:

  • Gabinet Weterynaryjny Moniki Drzewieckiej „Pies z Kotem”,
    ul. Szarotkowa 204 w Skórzewie – telefon kontaktowy: 513 568 348
  • Przychodnia Weterynaryjna Piotr Dąbrowski Sp. j.,
    z siedzibą przy ul. Jugosłowiańskiej 13 w Poznaniu – telefon kontaktowy: 61 843 45 83
  • Gabinet weterynaryjny VET – HELP Natalia Busłowicz,
    ul. Brzozowa 1 w Poznaniu – telefon kontaktowy: 512 447 882
  • Przychodnia Weterynaryjna „Animal Center” Karoliny Bolewskiej,
    ul. A. E. Fieldorfa 1/3U w Poznaniu – telefon kontaktowy: 605 259 239
  • Gabinet Weterynaryjny „VETMEDICA”,
    os. Powstań Narodowych 32 w Poznaniu – telefon kontaktowy: 664 787 564
  • Gabinet Weterynaryjny „ANIMAL” Radosława i Bożeny Przybylskich,
    ul. Nad Wierzbakiem 20/1 w Poznaniu – telefon kontaktowy: 61 840 12 62
  • Przychodnia Weterynaryjna dr Doroty Bukowskiej,
    ul. Dojazd 30 w Poznaniu – telefon kontaktowy: 61 843 87 40

Sterylizacje zwierząt właścicielskich

Rozpoczynamy finansowaną przez Miasto Poznań akcję zabiegów sterylizacji poznańskich psów i kotów w 2024 r. w ramach realizacji Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2024.

W tym roku z miejskiej akcji skorzystać mogą właściciele kotów (zarówno samic, jak i samców) oraz psów (wyłącznie suk – samic). Uprawnieni do skorzystania z miejskiej oferty są właściciele zwierząt, którzy są mieszkańcami Poznania. Zabiegi będą wykonywane w następujących zakładach weterynaryjnych:

  • Gabinet Weterynaryjny Vet-Help Natalia Maria Busłowicz, ul. Brzozowa 1, 61-429 Poznań,
    godziny przyjęć: poniedziałek – piątek: 09:00 – 19:00, sobota: 09:00 – 14:00,
    kontakt: tel. +48 512 447 882, przychodnia.vet-help@wp.pl
  • Przychodnia Weterynaryjna WETPUPIL B. Wartecki, K. Śliwa s.c., ul. Roślinna 1c, 61-306 Poznań
    godziny przyjęć: poniedziałek – piątek: 13:00 – 19:00, sobota: 10:00 – 13:00,
    kontakt: tel. +48 669 003 212
  • Gabinet Weterynaryjny „ANIMAL” S.C. B. i R. Przybylscy, ul. Nad Wierzbakiem 20/1, 60-612 Poznań
    godziny przyjęć: poniedziałek – piątek: 9:00 – 20:00, sobota: 9:00 -15:00, niedziela: 9:00 -11:00
    kontakt: tel. +48 602 225 371, 61 840 12 62, info@animalwet.pl

Skorzystanie z oferty jest możliwe pod warunkiem wcześniejszego zaczipowania i zarejestrowania psa lub kota, w ramach finansowanej przez Miasto akcji nieodpłatnego znakowania i rejestracji zwierząt. Wykonanie zabiegu zaczipowania jest możliwe również w ww. zakładach.
Lista zakładów weterynaryjnych, w których można oznakować nieodpłatnie swojego psa lub kota jest dostępna na stronie www. Schroniska dla zwierząt, w zakładce „Poznań dla zwierząt”, pod adresem: https://schronisko.com/poznan-dla-zwierzat/#czipowanie-psow-i-kotow

Warunkiem skorzystania z zabiegu będzie umówienie telefonicznie terminu wizyty, wypełnienie na miejscu formularza wniosku o wykonanie zabiegu w ramach miejskiej akcji oraz okazanie aktualnego dowodu szczepienia przeciwko wściekliźnie w przypadku opiekunów psów.
Do zakwalifikowania do zabiegu konieczne będzie spełnienie przez właściciela lub opiekuna zwierzęcia jednego z poniższych warunków:

  1. okazanie przez właściciela lub opiekuna zwierzęcia Osobistej Karty Poznańskiej OK Poznań poświadczającej rozliczanie w Poznaniu podatku dochodowego od osób fizycznych w ostatnim roku rozliczeniowym przed datą skorzystania z usługi;
  2. w przypadku nieposiadania Osobistej Karty Poznańskiej OK Poznań podpisanie przez właściciela lub opiekuna zwierzęcia oświadczenia o odprowadzeniu podatku dochodowego na terenie miasta Poznania oraz potwierdzenie rozliczenia odprowadzenia podatku dochodowego w Poznaniu poprzez okazanie kopii pierwszej strony zeznania podatkowego za ostatni okres rozliczeniowy (np. formularza PIT-37, PIT-36 i PIT-40a), zawierającej adres zamieszkania wraz z:
    • potwierdzeniem złożenia zeznania do urzędu skarbowego w formie odciśniętej pieczęci
      albo
    • załączonym urzędowym poświadczeniem odbioru (UPO) generowanym w przypadku złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej (e-deklaracja) – wydruk z systemu e-Deklaracji Ministerstwa Finansów
      albo
    • załączoną kopią zaświadczenia z urzędu skarbowego potwierdzającego fakt złożenia zeznania;
  3. pobieranie przez właściciela lub opiekuna zwierzęcia świadczenia socjalnego, stanowiącego jedyne źródło dochodu – przed wykonaniem usługi właściciel lub opiekun będzie zobowiązany do okazania zaświadczenia o pobieraniu świadczeń socjalnych (np. Poznańskiego Centrum Świadczeń, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu);
  4. studiowanie przez właściciela lub opiekuna zwierzęcia na uczelni wyższej z terenu miasta Poznania – przed wykonaniem usługi właściciel lub opiekun będzie zobowiązany do okazania ważnej legitymacji uczelni wyższej z terenu miasta Poznania.

Uwaga: Jedna osoba uprawniona może skorzystać z dofinansowania maksymalnie dwóch zabiegów w ciągu bieżącego roku.

Miasto finansuje 100 % kosztu przeprowadzonego zabiegu.

Dokarmianie kotów

Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zwierząt Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2024 uchwalonym przez Radę Miasta Poznania w marcu 2024 r osoba z legitymacją KOT (Koci Opiekun Terenowy) może między innymi ze Schroniska pobierać karmę z puli środków przeznaczonych dla kotów wolno żyjących.

Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie:

Pomoc dzikim zwierzętom

Od 1 lutego 2024 r. w Poznaniu zaczyna funkcjonować zorganizowana pomoc dzikim zwierzętom.

  • odbiór zwierząt z interwencji zapewnia całodobowo Straż Miejska,
  • do odwołania nie ma możliwości samodzielnego transportu zwierząt w godzinach dyżurów DZIKIEGO SORu,
  • transportem zwierząt do punktu pierwszej pomocy zajmuje się wyłącznie Straż Miejska Miasta Poznania (procedury alarmowe – 986),
  • pomoc w ośrodku otrzymają przede wszystkim: ptaki fauny krajowej, jeże, wiewiórki, zające, ryjówki, a nawet krety oraz rodzime gatunki płazów i gadów,
  • możliwa jest także pomoc zwierzętom, takim jak: kuna, łasica, bóbr, wydra, borsuk, gronostaj,
  • DZIKI SOR ul. Św. Trójcy 22 w Poznaniu działa 7 dni w tygodniu w godzinach 10-18,
  • kontakt telefoniczny w godzinach 10-18 przez 7 dni w tygodniu: 603 673 647, 662 957 681  (numery na DZIKI SOR),
  • bezpośredni kontakt z Ośrodkiem w Spytkówkach – 793 103 623  (pod tym numerem mieszkańcy otrzymają pierwsze wsparcie i pomoc w ocenia zasadności udzielenia pomocy, jak również wskazówki co do dalszego sposobu postępowania).

W przypadku wystąpienia zagrożeń życia lub zdrowia człowieka ze strony zwierzyny łownej lub udziału zwierzęcia w zdarzeniu komunikacyjnym właściwe pozostają procedury Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Całodobowa infolinia: 61 8888 666, 61 878 41 49.

Źródło: https://www.poznan.pl/mim/wortals/wortal,285/-,p,51606,51609,56934.html