Rusza bezpłatna kastracja i sterylizacja dla psów i kotów właścicielskich z terenu miasta Poznania jako zadanie realizowane w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2021.
Miasto już po raz drugi wychodzi na przeciw potrzebom właścicieli psów i kotów poprzez uruchomienie takiej akcji. W roku 2020 zabiegiem objęto 238 psów i 514 kotów.
W roku 2021 r. usługę na rzecz mieszkańców świadczą gabinety weterynaryjne wyłonione w drodze przetargu:
- Przychodnia Weterynaryjna Piotr Dąbrowski, ul. Jugosłowiańska 13, 60-301 Poznań, tel. 61 843 45 83,
- Przychodnia Weterynaryjna Bartosz Wartecki, Krystyna Śliwa, ul. Roślinna 1C, 61-306 Poznań, tel. 669 003 212,
- Gabinet Weterynaryjny Vet – Help Natalia Maria Busłowicz, ul. Brzozowa 1, 61-429 Poznań, tel. 512 447 882
Aby umówić się na wizytę, należy skontaktować się bezpośrednio z wybranym gabinetem.
Dlaczego ten zabieg jest tak potrzebny?
Jak zauważają eksperci, kastracja kotów i kotek, a także psów i suczek jest ważna z kilku powodów. Możemy ją rozważać w kwestii zdrowotnej, jak i zapobiegania bezdomności.
Wczesna kastracja suk i kotek zmniejsza ryzyko wystąpienia hormonozależnych nowotworów listwy mlecznej oraz nowotworów dróg rodnych. Całkowicie eliminuje u kotek kłopotliwe dla opiekuna, jak i samej kotki rujki, a u suczek ciąże urojone. U kocich samców ogranicza natomiast znaczenie moczem otoczenia, dalekie wędrówki, a także ogranicza walki kocurów, co zmniejsza rozprzestrzenianie się kocich chorób zakaźnych. W przypadku kotów, zabieg kastracji eliminuje możliwość wystąpienia nowotworów jąder i wielu chorób hormonozależnych np. dermatologicznych.
Najbardziej oczywistą zaletą zabiegów kastracji zwierząt jest przeciwdziałanie ich rozmnażaniu i realny wpływ na ograniczanie bezdomności. W polskich schroniskach na domy czeka ciągle ponad 100 tysięcy psów i kotów. W poznańskim Schronisku dla zwierząt na koniec roku przebywało blisko 200 kotów i 100 psów!
Kto może skorzystać z zabiegu?
O skorzystanie z zabiegu finansowanego w 100% z budżetu Miasta, mogą ubiegać się osoby, które zamieszkują na terenie miasta Poznania i w ostatnim roku rozliczeniowym rozliczyły w Poznaniu podatek dochodowy od osób fizycznych (lub korzystają z zasiłku socjalnego, będącego jedynym źródłem dochodu lub posiadają statut studenta poznańskiej uczelni).