Jak pomóc?

Wsparcie finansowe

Możesz wspomóc nasze schronisko, wpłacając pieniądze na konto:
10 1020 4027 0000 1502 1262 6786
tytuł wpłaty: Pomoc dla schroniska
Lub na nasze subkonto na rachunku współpracującej z nami Fundacji Głosem Zwierząt:
49 1090 1362 0000 0001 4341 8456
tytuł wpłaty: Pomoc dla schroniska

Pomoc rzeczowa

Zwierzęta przebywające w schronisku mają inne potrzeby żywieniowe niż koty i psy mieszkające w domach. Żyją w stresie, w dużym skupisku, w którym łatwiej przenoszą się choroby. Niektóre z nich są chore albo przechodzą rekonwalescencję po wypadkach. Musimy im dawać lepszej jakości karmę, ponieważ ta gorsza, najtańsza, im nie służy. Domowy pies może nie mieć po niej biegunki, schroniskowy będzie miał, bo żyje w gorszych warunkach.

Dlatego jeśli chcecie pomóc, kupcie im dobrą karmę. Idźcie do sklepu zoologicznego, a nie do supermarketu, i wybierzcie coś z dużą zawartością mięsa. Nie martwcie się, że przynosicie dwie puszki zamiast 10-kilogramowego worka, który kupilibyście w tej samej cenie. Znamy ceny karm i docenimy to, że pomagacie mądrze.

Z uwagi na bezpieczeństwo naszych podopiecznych przyjmujemy tylko karmy w nieotwartych, oryginalnych opakowaniach.

Czym karmimy?

Nasze psy dostają codziennie suchą karmę Brit Premium lub Brit Care.

Koty w swoich miseczkach codziennie znajdują suchą karmę Josera. Kociaki – najmłodsze piją mleko Eminent Kitten Milk, a te starsze i mamusie jedzą Royal Canin Baby Cat. Jedzą także mokre karmy wysokomięsne, np.: Animonda, Dolina Noteci.

Zwierzęta chore i z nietolerancjami pokarmowymi dostają do jedzenia specjalistyczną karmę weterynaryjną oraz odpowiednio dobrane karmy bytowe.

Inne karmy, które przydadzą się naszym psom i kotom:

  • karmy dla alergików i „wrażliwców”– nietolerancje pokarmowe i uczulenia trapią nie tylko ludzi – także psy i koty cierpią z ich powodu, czego rezultatem bywają nie dające się powstrzymać biegunki, problemy skórne czy wyniszczenie. Czasem wystarczy zmiana karmy, by te problemy zaczęły ustępować. W schronisku psich alergików karmimy karmą Eminent Diet Dog Gastrointestinal/ Hypoallergenic, a kocich karmą Trovet VRD Hypoallergenic;
  • karmy z jednym rodzajem białka zwierzęcego- wiele naszych psów wymaga karm bez zawartości białka kurczaka z uwagi na uczulenia i nietolerancje, w schronisku dla naszych psów szczególnie w typie TTB sprawdzają nam się karmy Brit Care z łososiem, jagnięciną, dziczyzną
  • karma dla rekonwalescentów, np. Royal Canin Recovery– do schroniska często trafiają zwierzęta chore, wyniszczone, ranne w wypadkach komunikacyjnych, specjalistyczna karma pozwoli im na szybszy powrót do zdrowia;
  • karma sucha dla psów i kotów z problemami żołądkowymi- w schronisku używamy dla nich karmy Eminent Diet Dog Gastrointestinal/ Hypoallergenic (dla psów) i Eminent Diet Cat Gastrointestinal/ Hypoallergenic (dla kotów)

Poza karmą w schronisku potrzebne są także:

  • naturalne gryzaki dla psów- zwłaszcza żwacze, suszone skóry, poroże klik
  • mocne, długie smycze dla psów, szczególnie treningowe wodoodporne klik
  • kocie feromony do kontaktu (np. Feliway);
  • koce i ręczniki, a także bawełniane prześcieradła i pościele;
  • środki czystości- ręczniki papierowe, płyn do mycia podłóg;

Nie przyjmujemy kołder, poduszek, śpiworów – niczego, co ma wypełnienie. Schroniskowe psy nudzą się w boksach i to rozrywają (istnieje niebezpieczeństwo połknięcia wypełnienia).

Nie przyjmujemy leków dla zwierząt.

Nie przydadzą nam się także:
– materace,
– odzież,
– dywany,
– wykładziny,
– żwirek dla kotów (dla naszych podopiecznych używany peletu drzewnego)
– zabawki dla psów (obecnie mamy zgromadzony duży zapas).

Niepotrzebne w Schronisku przedmioty muszą być wyrzucane. Wywóz śmieci kosztuje – wolimy przeznaczyć te pieniądze na smakołyki dla naszych Podopiecznych! Prosimy, nie narażajcie nas na niepotrzebne koszty. Dziękujemy za zrozumienie!

Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy!

Dlaczego warto 1,5% przekazać schronisku?

Pieniądze, które trafiają do nas z Waszego 1,5%, to:

  • dobrej jakości karma;
  • leki i materiały medyczne;
  • nowoczesne, wygodne i higieniczne klatki dla schroniskowych kotów;
  • pieniądze na specjalistyczne badania i konsultacje u najlepszych specjalistów.

To wymierna i realna pomoc. Pomoc, którą trudno przecenić!

Gdy schronisko za pośrednictwem Fundacji Głosem Zwierząt zaczęło zbierać pieniądze z jednego procentu, było jasne, że przede wszystkim zostaną one przeznaczone na jedzenie dla zwierząt. Zaczęliśmy np. kupować dobrej jakości suchą karmę dla psów. Zrezygnowaliśmy z gotowanej. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Psom skończyły się problemy żołądkowo-jelitowe, stały się zdrowsze i lepiej wyglądały. Nie ukrywajmy – takie zwierzęta mają większe szanse na adopcję. Do schroniska często trafiają także chore, wyniszczone, po wypadkach koty – dla nich mokra i sucha karma specjalistyczna, którą również kupujemy, to warunek szybszego powrotu do zdrowia.
Ale pieniądze z 1,5 % to o wiele więcej! Dzięki wpłatom znacznie polepszyliśmy nasze warunki i cały czas kontynuujemy proces usprawniania i dostosowywania ich do potrzeb zwierząt. Modernizujemy sprzęt w schroniskowej przychodni weterynaryjnej. Nieustannie się rozwijamy, by jeszcze lepiej działać na rzecz naszych Podopiecznych!

Dlatego każde 1,5 procent jest dla nas ogromnie ważne.

KRS: 0000373309
Cel szczegółowy: Pomoc dla schroniska

PIT, z którego 1,5% podatku zostanie automatycznie przekazane schronisku, można wypełnić tutaj.

Wolontariat

Wolontariusze w naszych schronisku wspomagają naszych podopiecznych oraz pracowników w pracy z naszymi zwierzętami.
Przede wszystkim w dotrzymywaniu towarzystwa kotom oraz spacerowaniu z psami i pracy z nimi. W tej chwili wspiera nas ok. 50 wolontariuszy, na których pomoc możemy liczyć.

Jeśli jesteś zainteresowany wolontariatem w naszym schronisku, wyślij e-maila na rekrutacja@schronisko.com.
Odpowiedz na pytania:

  • opisz szczegółowo swoje doświadczenie w opiece nad zwierzętami (psami i kotami) – szukamy osób mogących pracować z psami i kotami, socjalizować, przyzwyczajać do człowieka, osób które znają język ciała zwierzęcia, itd.
  • podaj trzy powody dla których chciałbyś zostać wolontariuszem,
  • opisz jak rozumiesz pomoc oferowaną przez siebie w Schronisku (na jaki okres czasu chciałbyś do Nas dołączyć, w jakiej częstotliwości wizyt, itd.)
  • podaj swój numer telefonu oraz imię i nazwisko.

Zastrzegamy sobie prawo odpowiedzi na wybrane oferty złożone przez Was, zapraszając Was na rozmowę kwalifikacyjną!

Wolontariuszem w schronisku może zostać tylko osoba pełnoletnia, ponieważ przekroczone są tu normy hałasu. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat, a chciałbyś wspomóc naszych podopiecznych, możesz zorganizować w klasie/szkole (za zgodą władz szkoły) zbiórkę rzeczy potrzebnych w schronisku – ich listę znajdziesz w sekcji Pomoc rzeczowa.

§1 Postanowienia ogólne

  1. Wolontariat  w poznańskim Schronisku dla zwierząt działa na podstawie indywidualnych pisemnych porozumień zawieranych z poszczególnymi wolontariuszami wg wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego Regulaminu oraz zgodnie z zapisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (tj: Dz.U. z 2018 r. poz. 450, ze zm.).
  2. Wolontariuszem może być osoba, która:
    1. ukończyła 18. rok życia;
    2. przeszła z pozytywnym wynikiem test i rozmowę kwalifikacyjną;
    3. podpisała porozumienie z Usługami Komunalnymi.
  3. Zakres świadczonych przez wolontariusza prac określa precyzyjnie zawarte z nim porozumienie – zmiana tego zakresu wymaga pisemnej zmiany porozumienia. Wszelkie działania wykraczające poza jego zapisy wymagają uprzedniej pisemnej zgody pracownika schroniska sprawującego nadzór nad wolontariatem.

§2 Prawa i obowiązki wolontariusza

  1. Wolontariusz ma prawo wybrać, którymi zwierzętami się zajmuje.
  2. Wolontariusz ma prawo do informacji na temat historii, ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia oraz innych czynników, w zakresie mogącym wpłynąć na kontakt ze zwierzęciem.
  3. Wolontariusze powinni dążyć do tego, by wszystkie psy miały zapewnioną liczbę spacerów odpowiednią do swoich potrzeb.
  4. Wolontariusz ma obowiązek odbyć minimum trzy dyżury w schronisku miesięcznie.
  5. Wolontariusz ma obowiązek przestrzegania zapisów tzw. listy psów problemowych i zaleceń pracowników schroniska dotyczących pracy z psami.
  6. Wolontariusz ma obowiązek brać udział w szkoleniach dla wolontariuszy, organizowanych przez schronisko.
  7. Wolontariusz ma obowiązek przestrzegania zasad socjalizacji psów obowiązujących w schronisku.
  8. Wolontariusz może przebywać w schronisku w godzinach od 8.00 do 19.00
  9. Wolontariusz przebywający na terenie schroniska ma obowiązek:
    1. każdorazowego podpisywania się na liście obecności;
    2. noszenia identyfikatora;
    3. każdorazowego zgłaszania pracownikom biura lub innemu wyznaczonemu pracownikowi zamiaru zajęcia się psem z listy psów problemowych;
    4. każdorazowego pozostawiania informacji, z jakim psem jest na spacerze;
    5. korzystania z pomocy pracownika schroniska przy wprowadzaniu i wyprowadzaniu z boksu psów agresywnych lub sprawiających problemy.
  10. Wolontariusz może wyjść z osobą adoptującą psa na spacer tylko za zgodą pracownika biura przeprowadzającego adopcję i z psem przez niego zaaprobowanym.
  11. Na terenie schroniska bez zgody lekarza weterynarii wolontariuszowi nie wolno przebywać w szpitalu dla psów i kotów ani w gabinecie zabiegowym. Wstęp na kwarantannę psów jest dopuszczalny tylko w asyście pracownika schroniska.
  12. Wolontariusz ma obowiązek przestrzegać na terenie schroniska zasad zoohigieny.
  13. Wolontariusz, przez swoje zachowania, nie może narażać zdrowia i życia zwierząt i ludzi.
  14. Wolontariusz ma obowiązek zachować wyłącznie na użytek własny wszelkich informacje nabyte w trakcie świadczenia pracy oraz wiedzę na temat funkcjonowania schroniska (ponad zakres dostępny publicznie) oraz powstrzymywać się do ich upubliczniania i komentowania w jakiejkolwiek formie.
  15. Wolontariusz ma obowiązek przestrzegania obowiązujących w schronisku procedur.

§3 Nieprzestrzeganie Regulaminu

  1. Naruszenie zasad niniejszego Regulaminu lub porozumienia zawartego z wolontariuszem może skutkować upomnieniem ustnym, upomnieniem pisemnym, zawieszeniem w wykonywaniu obowiązków wolontariusza lub rozwiązaniem porozumienia. Każdorazowo decyzję o zawieszeniu w obowiązkach lub rozwiązaniu porozumienia podejmuje komisja powołana przez dyrektora Usług Komunalnych.
  2. Od kary zawieszenia lub rozwiązania porozumienia ukaranemu przysługuje odwołanie do dyrektora Usług Komunalnych w terminie 14 dni od dnia nałożenia kary.
  3. Trwająca dłużej niż 30 dni nieusprawiedliwiona nieobecność wolontariusza w schronisku skutkuje rozwiązaniem zawartego z nim porozumienia bez konieczności jego wypowiedzenia.

§4 Organizacja wolontariatu

  1. Bezpośredni nadzór nad wolontariuszami sprawuje pracownik Schroniska ds. PR – wszystkie uwagi, sugestie i wątpliwości wolontariusze winni zgłaszać bezpośrednio temu pracownikowi.
  2. Skargi, wnioski i uwagi dotyczące współpracy wolontariusze mogą składać osobiście lub telefonicznie do dyrektora Usług Komunalnych w godzinach urzędowania jednostki, tj. od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 15:00 – nr telefonu: 061 846 29 02.
  3. Wszystkie bieżące informacje dotyczące funkcjonowania wolontariatu będą znajdować się na forum internetowym wolontariuszy oraz na stronie internetowej Schroniska, tj.www.schronisko.com. Za bieżącą aktualizację odpowiedzialny jest pracownik Schroniska sprawujący bezpośredni nadzór nad wolontariuszami.
  4. Nabór wolontariatu jest prowadzony przez Schronisko w miarę potrzeb, poprzez umieszczanie odpowiedniej informacji na stronie internetowej Schroniska, tj. schronisko.com. I przeprowadzanie procedury rekrutacyjnej.

§5 Postanowienia końcowe

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy Regulaminu Schroniska dla zwierząt w Poznaniu, Ustawy z dnia 21.08.1997 o ochronie zwierząt (Dz.U.2017 r. poz. 1840, ze zm.) oraz Ustawy z dnia 24.04.2003  działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U.2018 r. poz. 450 ze zm.) oraz inne obowiązujące przepisy prawa oraz zarządzenia dyrektora Usług Komunalnych w Poznaniu.

Domy tymczasowe

Dom zawsze będzie lepszy od schroniska, nawet jeśli to dom tymczasowy, przystanek w drodze do tego na stałe.
W domu jest spokojniej, w domu szybciej się wraca do zdrowia, w domu znacznie spada ryzyko zarażenia się chorobą od innych zwierząt.

Szczeniaki w schronisku są bardzo narażone na zarażenie się parwowirozą. To poważna, przeważnie śmiertelna choroba. W warunkach domowych ryzyko złapania parwowirozy spada niemal do zera, w schroniskach jest bardzo duże. Poza tym okres szczenięctwa to czas, gdy psy intensywnie poznają świat i uczą się nowych rzeczy. Lepiej, by doświadczały domu, a nie schroniskowego boksu.

Podobnie jest z kociakami. Też bardzo szybko muszą mieć kontakt z ludźmi, muszą się bawić i poznawać świat. Bardzo młode kociaki – do 4-5 tygodnia życia – nie potrafią samodzielnie jeść i wymagają karmienia co 2-3 godziny. Kociaki w schroniskach częściej chorują, bo mają słabą odporność i w dużym skupisku zwierząt zarażają się od siebie. Potrafi je zdziesiątkować panleukopenia, śmiertelna choroba, tak jak parwowiroza u szczeniąt.

Do schroniska trafiają zwierzęta schorowane, po wypadkach. Leczymy je, ale powrót do zdrowia następuje znacznie szybciej w domu, gdy zwierzę ma spokój i nie stresują go warunki schroniskowe. Niektóre z nich potrzebują dłuższej rehabilitacji. Szkoda je trzymać w klatce, gdy mogłyby pierwsze kroki po zabiegu stawiać w domu, w którym ktoś będzie w stanie poświęcić im więcej czasu niż w schronisku.

Przywożone są też do schroniska zwierzęta bardzo stare. Przeważnie – z uwagi na wiek – cierpią na jakąś przewlekłą chorobę. Ich szanse na adopcję są minimalne, a szkoda, by skończyły życie w schronisku.

Szukamy osób, które gotowe są stworzyć dom tymczasowy naszym najbardziej potrzebującym  zwierzakom.
1. Zwierzak mieszka w domu tymczasowym, aż do czasu znalezienia domu stałego, także czas opieki nad zwierzęciem jest bliżej nieokreślony. W przypadku szczeniąt i kociąt jest to krótkoterminowe zobowiązanie, gdyż szybko znajdują domy stałe. Jednak zwierzęta starsze czy lękliwe wymagają więcej czasu, pracy i doświadczenia ze strony opiekuna.
2. Co się przyda by zostać domem tymczasowym:
– doświadczenie w karmieniu kociaków do 6 tyg.życia (butelką, masowanie brzuszków, opieka 24/7) – oferujemy szkolenie w Schronisku
– umiejętność podawania leków – szkolenie w Schronisku
– możliwość izolacji na czas socjalizacji lub rekonwalescencji tymczasowicza od swoich zwierząt prywatnych,
– mile widziana wiedza z zakresu zoopsychologii zwierząt
3. Pierwsza umowa jest podpisywana na 3. miesiące, podczas których dom socjalizuje psa, kota, królika i aktywnie poszukuje domu. Po tym okresie następuje wspólna decyzja co dalej. Wymagamy update’u zdjęciowego i informacyji co 2 tyg.
4. Naszym domom tymczasowym zapewniamy karmę, akcesoria i opiekę weterynaryjną w Schronisku, oraz oczywiście pomoc w szukaniu domu stałego.

Jeśli chcesz stworzyć dom tymczasowy dla zwierzęcia ze schroniska, skontaktuj się z biurem schroniska (domy_tymczasowe@schronisko.com).

KWESTIONARIUSZ DOTYCZĄCY DOMÓW TYMCZASOWYCH DLA KOCIĄT:

  1. Czy współpracowała Pani/Pan wcześniej z jakąś organizacją w zakresie prowadzenia domu tymczasowego?
    Tak/Nie

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Czy ma Pan/Pani świadomość, że kota należy mieć pod opieką 24 godziny na dobę?
    Tak/Nie

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Czy wyrażają Państwo zgodę na dzień próbny w Schronisku i przeszkolenie z opieki nad kociakiem przez naszych opiekunów?
    Tak/Nie
  1. Czy posiadacie Państwo doświadczenie w opiece nad kociakiem?[Karmienie co 2-4 godziny, masowanie brzuszków po jedzeniu, dogrzewanie?]
    Tak/Nie

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Czy posiadają Państwo w domu zwierzęta, jeśli tak, to jakie?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Czy są Państwo w stanie przetransportować szybko kota, w razie konieczności, do lecznicy? [Do lekarza w schronisku, lub w porze wieczorno-nocnej do kliniki Wąsiatycz]
    Tak/Nie

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Czy znają Państwo niepokojące objawy zdrowotne oraz te zagrażające życiu kociaka?

[Prosimy wymienić objawy, które w Państwa ocenie świadczyłyby o złym samopoczuciu kociaka.]

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Komu są Państwo w stanie dać dom tymczasowy:
  • kociak
  • rodzeństwo kociaków
  • mama z kociakami
  1. Na jak długo będzie u Państwa możliwe stworzenie domu tymczasowego?[Schronisko proponuje do 3 miesięcy]

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Czy w stanie choroby jesteście Państwo w stanie podawać leki, robić zastrzyki, kremować maścią i inne?
    Tak/Nie

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Czy będą Państwo potrzebowali wyprawki na początek? [kuweta, miski, zabawki, drapak, klatka kenelowa, butelki, mleko, jedzenie w puszce itp.]

Tak/Nie

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. Przekazanie zwierzęcia do domu tymczasowego (DT) następuje na podstawie pisemnej umowy wolontariatu w zakresie prowadzenia DT, która zawiera w szczególności: opis i dane zwierzęcia wraz ze wskazaniami dotyczącymi jego pielęgnacji lub leczenia, dane wolontariusza prowadzącego DT i orientacyjny termin jej obowiązywania.
  2. Przed podpisaniem umowy, o której mowa w pkt. 2, upoważnieni pracownicy schroniska wizytują przyszły DT, sprawdzając, w jakich warunkach będzie przebywało zwierzę i jakie doświadczenie w opiece nad zwierzętami ma przyszły wolontariusz prowadzący DT.

3.Do domów tymczasowych wydawane są zwierzęta w szczególności: chore, szczególnie wrażliwe i wymagające socjalizacji.

  1. Wskazywanie zwierząt przeznaczonych do DT należy do upoważnionego pracownika schroniska, po konsultacji z lekarzem weterynarii i opiekunami zwierząt.
  2. Schronisko zapewnia zwierzęciu przebywającemu w DT leki i opiekę weterynaryjną, karmę oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach niezbędne akcesoria (np. klatkę, żwirek, kuwetę, miski, podkłady, butelki). Przydzieloną karmę i akcesoria prowadzący DT odbiera sam ze schroniska, po uprzednim zgłoszeniu zapotrzebowania.
  3. Jeżeli stan zwierzęcia przebywającego w DT pozwala na jego adopcję, schronisko publikuje jego zdjęcie wraz z opisem oraz nr. kontaktowym DT na swojej stronie internetowej w celu oddania do adopcji.
  4. W przypadku pozytywnej weryfikacji przez pracowników schroniska osoby zainteresowanej adopcją zwierzęcia przebywającego w DT, osoba prowadząca DT ma obowiązek dostarczenia zwierzęcia do schroniska w celu przeprowadzenia adopcji.
  5. Prowadzący dom tymczasowy zobowiązuje się do informowania pracowników schroniska o stanie zdrowia zwierzęcia i postępach w socjalizacji minimum raz w tygodniu w drodze e-mailowej przesyłanych na adres: domy_tymczasowe@schronisko.com.
  6. Nadzór nad domami tymczasowymi sprawuje upoważniony pracownik schroniska.