Bezpłatne czipowanie kotów

W Poznaniu można już bezpłatnie zaczipować kota. Dzięki czipowi zwierzę, które się zgubi, może łatwiej wrócić do swojego domu.

Czip to maleńka kostka, którą wszczepia się pod skórę zwierzęcia na wysokości karku. Zabieg jest bezbolesny. Każdy czip zawiera unikalny piętnastocyfrowy kod. Wprowadza się go do bazy danych wraz z informacjami o zwierzęciu i jego właścicielu. Dzięki temu, gdy zwierze się zgubi, szybko można się skontaktować z jego właścicielem.

Od 2009 roku w Poznaniu można bezpłatnie zaczipować psa. Czipy ma już ponad 40 tysięcy poznańskich psów.

Dzięki czipowaniu z roku na rok malała liczba psów w naszym schronisku. W ubiegłym roku 60 procent psów z Poznania, które trafiły do schroniska, wróciło do swoich domów. Dla porównania – kotów tylko 12 procent. Co prawda, większość kotów, które do nas przyjeżdżają, to kociaki, ale i tak psy częściej wracają do właścicieli niż koty, które potem w schronisku muszą czekać na nowe domy.

Wszczepić czipa warto każdemu kotu, nawet temu, który nie opuszcza domu – jest wiele sytuacji,  w których może uciec. O czipowaniu na pewno powinni pomyśleć właściciele kotów wychodzących. Często się zdarza, że takie koty trafiają do schroniska, bo ktoś je znajdzie i myśli, że się zgubiły. Wyglądają na domowe, mają nawet obroże, ale nie wiemy, kto jest ich właścicielem. Pobyt w schronisku zawsze jest stresujący dla zwierzęcia, więc lepiej, by trwał jak najkrócej.

Przyjmując nowe zwierzę do schroniska, zawsze sprawdzamy, czy ma czipa. Jeśli ma, od razu kontaktujemy się z właścicielem. Podobnie robią strażnicy miejscy z Eko Patrolu.

Aby zaczipować kota, wystarczy pójść do jednego z 39 gabinetów weterynaryjnych (które również bezpłatnie czipują psy). Warunek jest jeden: kot musi mieszkać w Poznaniu. Dane zwierzęcia i właściciela wprowadzane są do bazy Safe Animal, która jest największą bazą zarejestrowanych zwierząt w Polsce.

Lista gabinetów czipujących psy i koty