ZNALAZŁEM ZWIERZĘ – CO ROBIĆ?

1. Upewnij się, że jest to zwierzę bezdomne. Popytaj okolicznych mieszkańców czy sprzedawców, czy nie kojarzą zwierzęcia i jego właściciela. Niektóre koty są wychodzące (przeważnie mają obróżki) – wracają same do domów. Koty wolno żyjące też nie powinny trafiać do schroniska.

2. Jeśli się da – sprawdź, czy zwierzę nie ma przy obroży adresatki z numerem telefonu właściciela.

3. Możesz:
– sam przywieźć zwierzę do schroniska;
– zadzwonić do Straży Miejskiej (986), która przyjedzie i sprawdzi, czy zwierzę ma czipa i skontaktuje się albo z właścicielem (jeśli ma czipa), albo ze schroniskiem (jeśli czipa nie ma);
– przygarnąć psa do czasu odnalezienia jego właściciela. Pamiętaj – Twoim obowiązkiem jest wtedy dołożenie wszelkich starań, by tego właściciela odnaleźć. Zadzwoń do schroniska i podaj opis psa oraz swój numer kontaktowy. Umieść ogłoszenie w grupie Zaginione/znalezione zwierzęta Poznań i okolice (patrz punkt 4)
(Niektórzy zdecydują się przygarnąć psa czy kota, po czym po kilku tygodniach z niego rezygnują i przyprowadzają do schroniska. To bezmyślne działanie – ktoś tego zwierzaka mógł już przestać szukać i nie będzie już śledził ogłoszeń o znalezionych zwierzętach).

Jeśli masz zdjęcie zwierzęcia – prześlij je również na biuro@schronisko.com

4. Stwórz papierowe ogłoszenie o znalezieniu zwierzęcia (najlepiej z kolorowym zdjęciem). Porozwieszaj je w okolicy, warto je zostawić u lokalnych weterynarzy – wiele osób, które znalazły zwierzęta, przyprowadza je do weterynarza.

5. Dołącz do grupy Zaginione/znalezione zwierzęta Poznań i okolice na Facebooku i dodaj tam swoje ogłoszenie.

6. Ogłoszenie o znalezionym zwierzęciu możesz również przesłać do schroniska (biuro@schronisko.com), umieścimy je na naszej stronie internetowej.

7. Rozmawiaj z sąsiadami, właścicielami okolicznych sklepów – wiedzą, czy ktoś szuka zwierzęcia?

8. Gdy się już odnajdzie właściciel, zdejmij porozwieszane ogłoszenia i zaktualizuj swój wpis w grupie Zaginione/znalezione (wystarczy edytować posta i dodać informację, że nieaktualne – nikt już nie będzie tego udostępniać dalej). Poinformuj też schronisko.