Psy nie będą już marznąć zimą, koty nie będą musiały siedzieć w klatkach – nasze marzenie o nowym schronisku powoli staje się rzeczywistością. Dziś ogłaszamy przetarg na jego budowę i mamy nadzieję, że już za dwa lata przeprowadzimy się na ul. Kobylepole.

Nasze schronisko ma szansę być najnowocześniejszą i najlepiej zaprojektowaną placówką tego typu w Polsce. Przede wszystkim jednak ma zapewnić większy komfort mieszkającym w nim zwierzętom. Wszystkie będą przebywać w ogrzewanych pomieszczeniach z wydzielonymi wewnętrznymi wybiegami. Koty zamieszkają w szeregu małych kociarni i wreszcie nie będziemy musieli ich trzymać (poza okresem kwarantanny czy leczenia) w klatkach. Psy nie będą siebie nawzajem widzieć, tak jak teraz, nie będą więc tyle szczekać i mamy nadzieję, że będą bardziej spokojne. Samo schronisko będzie więc cichsze, a izolację akustyczną dodatkowo zapewnią dwa nasypy kolejowe, biegnące wzdłuż linii zajmowanej przez nie działki.

W nowym schronisku znajdzie się miejsce na zwierzęta, których nie ma teraz gdzie trzymać, np. króliki czy szczury.

W nowej lokalizacji będziemy mogli też zapewnić lepszą opiekę lekarską zwierzętom – nie tylko dlatego, że zbudujemy większe i nowoczesne zaplecze weterynaryjne. Będzie można wreszcie oddzielić zwierzęta chore od zdrowych, a ponieważ będzie ich mniejsze zagęszczenie, nie będą się tak jak teraz przenosić choroby zakaźne (zwłaszcza u kotów).

Będzie też więcej miejsca na organizację spotkań i imprez. Planujemy w nowym schronisku znacznie rozwinąć naszą działalność edukacyjną i organizować więcej spotkań z behawiorystami czy szkoleń dla właścicieli psów i kotów. Będziemy też mogli przyjąć więcej wolontariuszy.

Chcemy, by nowe schronisko przyciągało nie tylko osoby zainteresowane adopcją czy poszerzaniem swojej wiedzy. Będzie ono centrum zwierząt – miejscem, gdzie można mądrze i atrakcyjnie spędzić czas ze swoim pupilem. Może tam powstać gabinet weterynaryjny, salon psiej urody czy sklep zoologiczny. Katalog tych usług pozostaje wciąż otwarty, a podczas budowy schroniska będziemy pragnęli wzbudzić zainteresowanie współpracą z Miastem podmiotów prywatnych, oraz zachęcić je do zainwestowania w sąsiedztwie. Zapewniamy dostęp do uzbrojonego przez Miasto, atrakcyjnie umiejscowionego terenu.

Obok schroniska powstaną nowoczesne, dobrze wyposażone wybiegi dla psów, na których będzie można trenować agility czy nose work, spotkać się z trenerem czy behawiorystą, czy po prostu spędzić czas ze swoim psem. Wybiegi będą ogólnodostępne. W ich sąsiedztwie planujemy utworzyć pole grillowe czy plac zabaw dla dzieci – piękny teren, położony przy lesie, zachęca do aktywnego spędzania czasu całymi rodzinami. Będzie oczywiście parking i osobna droga dojazdowa, omijająca schronisko – dlatego z wybiegów będzie można korzystać jeszcze przed jego otwarciem.

Budowa nowego schroniska potrwa około dwóch lat. Kosztować będzie ok. 30 mln złotych. Pieniądze na inwestycję w całości pochodzić będą z budżetu miasta.