Dom zawsze będzie lepszy od schroniska, nawet jeśli to dom tymczasowy, przystanek w drodze do tego na stałe.
W domu jest spokojniej, w domu szybciej się wraca do zdrowia, w domu znacznie spada ryzyko zarażenia się chorobą od innych zwierząt.

Szczeniaki w schronisku są bardzo narażone na zarażenie się parwowirozą. To poważna, przeważnie śmiertelna choroba. W warunkach domowych ryzyko złapania parwowirozy spada niemal do zera, w schroniskach jest bardzo duże. Poza tym okres szczenięctwa to czas, gdy psy intensywnie poznają świat i uczą się nowych rzeczy. Lepiej, by doświadczały domu, a nie schroniskowego boksu, w którym się po prostu nudzą.

Podobnie jest z kociakami. Też bardzo szybko muszą mieć kontakt z ludźmi, muszą się bawić i poznawać świat. Bardzo młode kociaki – do 4-5 tygodnia życia – nie potrafią samodzielnie jeść i wymagają karmienia co 2-3 godziny. Kociaki w schroniskach częściej chorują, bo mają słabą odporność i w dużym skupisku zwierząt zarażają się od siebie. Potrafi je zdziesiątkować panleukopenia, śmiertelna choroba, tak jak parwowiroza u szczeniąt.

Do schroniska trafiają zwierzęta schorowane, po wypadkach. Leczymy je, ale powrót do zdrowia następuje znacznie szybciej w warunkach domowych, gdy zwierzę ma spokój i nie stresują go warunki schroniskowe. Niektóre z nich potrzebują dłuższej rehabilitacji. Szkoda je trzymać w klatce, gdy mogłyby pierwsze kroki po zabiegu stawiać w domu, w którym ktoś będzie w stanie poświęcić im więcej czasu niż w schronisku.

Przywożone są też do schroniska zwierzęta bardzo stare. Przeważnie – z uwagi na wiek – cierpią na jakąś przewlekłą chorobę. Ich szanse na adopcję są minimalne, a szkoda, by skończyły życie w schronisku.

Szukamy osób, które gotowe są stworzyć dom tymczasowy naszym zwierzakom. Jak sama nazwa wskazuje – jest to krótkoterminowe zobowiązanie, zwłaszcza w przypadku kociąt i szczeniąt, które później trafią do domów stałych. Naszym domom tymczasowym zapewniamy karmę, akcesoria i opiekę weterynaryjną w schronisku; pomagamy też przy adopcji zwierząt.

Jeśli chcesz stworzyć dom tymczasowy dla zwierzęcia ze schroniska, skontaktuj się z biurem schroniska (domy_tymczasowe@schronisko.com).

 

Regulamin domów tymczasowych w poznańskim Schronisku dla zwierząt


1. Przekazanie zwierzęcia do domu tymczasowego (DT) następuje na podstawie pisemnej umowy wolontariatu w zakresie prowadzenia DT, która zawiera w szczególności: opis i dane zwierzęcia wraz ze wskazaniami dotyczącymi jego pielęgnacji lub leczenia, dane wolontariusza prowadzącego DT i orientacyjny termin jej obowiązywania.

2. Przed podpisaniem umowy, o której mowa w pkt. 2, upoważnieni pracownicy schroniska wizytują przyszły DT, sprawdzając, w jakich warunkach będzie przebywało zwierzę i jakie doświadczenie w opiece nad zwierzętami ma przyszły wolontariusz prowadzący DT.

3.Do domów tymczasowych wydawane są zwierzęta w szczególności: chore, szczególnie wrażliwe i wymagające socjalizacji.

4. Wskazywanie zwierząt przeznaczonych do DT należy do upoważnionego pracownika schroniska, po konsultacji z lekarzem weterynarii i opiekunami zwierząt.

5. Schronisko zapewnia zwierzęciu przebywającemu w DT leki i opiekę weterynaryjną, karmę oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach niezbędne akcesoria (np. klatkę, żwirek, kuwetę, miski, podkłady, butelki). Przydzieloną karmę i akcesoria prowadzący DT odbiera sam ze schroniska, po uprzednim zgłoszeniu zapotrzebowania.

6. Jeżeli stan zwierzęcia przebywającego w DT pozwala na jego adopcję, schronisko publikuje jego zdjęcie wraz z opisem oraz nr. kontaktowym DT na swojej stronie internetowej w celu oddania do adopcji.

7. W przypadku pozytywnej weryfikacji przez pracowników schroniska osoby zainteresowanej adopcją zwierzęcia przebywającego w DT, osoba prowadząca DT ma obowiązek dostarczenia zwierzęcia do schroniska w celu przeprowadzenia adopcji.

8. Prowadzący dom tymczasowy zobowiązuje się do informowania pracowników schroniska o stanie zdrowia zwierzęcia i postępach w socjalizacji minimum raz w tygodniu w drodze e-mailowej przesyłanych na adres: domy_tymczasowe@schronisko.com.

9. Nadzór nad domami tymczasowymi sprawuje upoważniony pracownik schroniska.