Zanim się zdecydujesz na psa… odpowiedz sobie na poniższe pytania. Pomogą Ci stwierdzić, czy pies pasuje do Twojego trybu życia i uświadomić sobie, z czym wiąże się posiadanie psa.

 • Ile czasu spędzasz poza domem? Jak długo pies musiałby pozostawać sam w domu?
  Jeśli dużo pracujesz i dom traktujesz jak hotel – adopcja psa nie jest dobrym pomysłem. Zwierzę będzie tęsknić i się nudzić, a z nudów może niszczyć mieszkanie lub nabrać złych nawyków.
 • Jaki jest  Twój tryb życia? Jak spędzasz wolny czas?
  Jeśli po przyjściu do domu najchętniej zaszywasz się na kanapie przed telewizorem czy komputerem – zastanów się, czy będziesz w stanie na tyle zmienić swój tryb życia, by codziennie wyjść z psem na dłuższy spacer.
 • Czy będzie Ci się chciało wychodzić z psem przynajmniej trzy razy dziennie?
  Pies musi wychodzić co najmniej trzy razy dziennie, choćby po to, by zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Przynajmniej jeden spacer musi być dłuższy – pies musi poznawać świat, wybiegać się, zmęczyć się.
 • Gdzie mieszkasz?
  Czy jest to mieszkanie, czy dom z ogrodem? Czy w okolicy są miejsca, do których można pójść z psem na krótszy lub dłuższy spacer?
 • Jeśli wynajmujesz mieszkanie – czy jego właściciel wyraża zgodę na zwierzę?
  Porozmawiaj z właścicielem mieszkania – wielu z nich nie ma nic przeciwko trzymaniu zwierząt, ale są tacy, którzy zakazują tego kategorycznie. Lepiej wcześniej znać opinię właściciela niż po adopcji psa narażać się na konflikt, szukać innego mieszkania lub nowego domu dla zwierzaka.
 • Czy wszyscy domownicy zgadzają się na psa?
  Porozmawiaj z nimi o swoich planach związanych z adopcją psa. Czy nie mają nic przeciwko obecności zwierzęcia? Czy – w razie potrzeby – pomogą w opiece nad nim? Nie rób niczego na siłę, inaczej pies stanie się zarzewiem konfliktów domowych.
 • Czy w domu nie ma alergików?
  Alergia jest jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie muszą pozbyć się zwierząt. Jeśli wiesz, że któryś z domowników jest na coś uczulony – zrób mu dodatkowe testy, by przekonać się, czy nie ma alergii na zwierzęta. Lepiej wiedzieć to wcześniej i najwyżej zdecydować się na zwierzaka, który nie powoduje alergii niż potem stanąć przed wyborem: zdrowie albo pies.
 • Co zrobisz z psem podczas wakacji, wyjazdu?
  Do wielu miejsc można przyjechać na wakacje z psem, trudno sobie jednak wyobrazić towarzystwo zwierzęcia np. podczas całodniowego zwiedzania innych miast. Czy w razie wyjazdu masz kogoś, kto zajmie się psem? A jeśli nie – stać Cię na hotel dla psów?
 • Czy jesteś gotów ponieść koszty utrzymania psa?
  Zastanów się, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na utrzymanie psa. Czy stać Cię będzie na zapewnienie mu odpowiedniej diety (kupowanie najtańszej karmy to pozorna oszczędność – to, co zaoszczędzi się na jedzeniu, wyda się później u weterynarza)? Czy będziesz w stanie opłacić coroczne szczepienia, wizyty kontrolne u lekarza, a w przypadku choroby – leczenie zwierzęcia?
 • Czy jesteś pedantem?
  Pies brudzi. Zostawia ślady na podłodze, wylewa wodę z miski, gubi sierść… Jeśli ta wizja Cię przeraża, raczej nie powinieneś mieć psa.
 • Czy jesteś świadom, że przygarniasz nowego domownika na kilka-kilkanaście lat?
  Psa bierze się na zawsze, na dobre i na złe. Nie można z nim wziąć rozwodu. On pokocha  Cię bezwarunkowo i jedyne, czego potrzebuje, to pewności, że będziesz go kochał i się nim opiekował przez całe życie. Jego życie, ponieważ psy żyją zdecydowanie krócej niż ludzie. Ale też czasem – Twoje życie, ponieważ jeśli jesteś osobą starszą, nie bierz do domu szczeniaka, tylko psa już dojrzałego (którego przeżyjesz), by nie cierpiał i nie tęsknił po Twoim odejściu.